Doktor, pomoc!

Treść

Lekarz, pomoc!Ataki paniki mogą być objawami dystonii wegetatywnych, przewlekłej depresji, chorób endokrynologicznych i sercowo-naczyniowych.

Objawy kliniczne ataku paniki są zróżnicowane:

• Od strony układu sercowo-naczyniowego: bicie serca, szybki impuls, uczucie braku powietrza, duszność lub trudny oddychanie, ból lub dyskomfort dla mostka i w lewej połowie klatki piersiowej;
  • Z układu hormonalnego: pocenie się, dreszcze;
  • Z przewodu pokarmowego: nudności lub dyskomfort w obszarze żołądka, ból brzucha, zaburzenie stołka;
  • Z układu nerwowego: uczucie wewnętrznego drżącego i drżące kończyny, zawroty głowy, niestabilność podczas chodzenia, strach przed śmiercią, uczucie drętwienia lub mrowienia w kończynach, bezsenności, zamieszaniu myśli i redukujących pamięci, uczucie śpiączki w gardle, naruszenie widzenie lub słuch.

Czas trwania ataków może się różnić od kilku minut do kilku godzin, stanowiących średnio 15 — 30 minut. Częstotliwość ataków — Od kilku dnia do 1 — 2 razy w miesiącu.

Przyczyny ataków paniki są zróżnicowane: skumulowane stres, trudne sytuacje życiowe, choroby tarczycy, choroby sercowo-naczyniowe, choroby układu nerwowego i kręgosłupa (udar, niewydolność cyrkulacji miażdży, miażdżycy, osteochondroza, przepukliny dysków międzykręgowych).
Uwydłażenie odwołania do lekarza w wyglądzie stanu paniki może prowadzić do rezystancyjnej neurozy, ryzyko rozwoju ostrych naruszeń cyrkulacji mózgowej i zawału mięśnia sercowego, zdezadwapcji społecznej (strach przed miejscami publicznymi, konflikty w pracy i rodzinie).

Jeśli martwisz się o ataków paniki, musisz szukać porady od specjalistycznych lekarzy, którzy mają duże doświadczenie w diagnozie i leczeniu stanów paniki. Wcześniej konieczne jest wykluczenie możliwej patologii z narządów wewnętrznych i systemów, prowadzenia badań laboratoryjnych i instrumentalnych mózgu, badania ultradźwięków naczyń krwionośnych, dławika serca i tarczycy. Pozwoli to umieścić prawidłową diagnozę i przypisanie pełnego i skutecznego leczenia.